A worldwide network of leading entertainment companies

Eğlence sektöründe dünya lideri olan Endemol firması, 30 yıllık televizyonculuk ve yapımcılık tecrübesine sahip iki ortak tarafından 1994 yılında kurulmuş, game show’dan quiz show’a, eğlenceden reality’e kadar dünyanın en geniş Televizyon Format Program kataloğuna sahip firmadır.

Tüm dünyada Amerika, İngiltere, İspanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Avustralya, Hindistan, Orta Doğu gibi ülkeler başta olmak üzere toplam 31 ülkede şirketi bulunan firma, televizyonculuk alanında reality format programlarında çığır açan Big Brother isimli programın da yaratıcısıdır.

Kataloğunda 3.000'den fazla format programı yer alan Endemol, her yıl 200 farklı ülkede 500 farklı yapımla 20.000 saate yakın program yapımını üstlenmektir. Televizyon programcılığını sadece televizyon platformunda bırakmayan ve telekomünikasyonun her türlü araçlarını kullanan ve her zaman ilklere imza atan Endemol firması interaktif platformda ve uygulamalarda da çok önemli bir yere sahiptir.

2014 yılında Shine Group ile birleşen Endemol, Endemol Shine Group çatısı altında kataloğunu daha da güçlendirerek tüm dünyada yeni trendler yaratmada öncü olarak Türk izleyicileri de son yıllarda ekranlarda yayınlanmakta olan Wipeout, Fear Factor, Canlı Para, Benzemez Kimse Sana, Var Mısın Yok Musun, Eyvah Düşüyorum, Big Brother Türkiye gibi yarışma programlarının yanısıra, Paramparça ve Kördüğüm gibi başarılı dizi film projelerine de imza atmaktadır.

Endemol Shine firmasının yaratıcılığının ve başarısının ardında yer alan en önemli faktörlerden biri dünyanın dört bir yanında kendi şirketlerinin yer almasıdır. Bu sayede yerel televizyon piyasalarını da takip ederek, bu doğrultuda ihtiyaçları karşılayabilmekte, bununla birlikte tüm dünya trendlerini yakından takip ederek, yarattığı programların diğer ülkelerde de uygulanabilmesini sağlamaktadır. Bir ülkede başarılı olan programın başarısı bu sayede diğer ülkelere de yansıtılmaktadır.


Gerek Endemol Shine Group kataloğunda yer alan formatların, gerekse dünyada trend olan diğer formatların en doğru biçimde yapımını üstlenerek Türk izleyicisi ile buluşmasını sağlayan Endemol Shine Türkiye, programlarının en az diğer ülkelerdeki kadar izleyiciye keyif veren bir seyirlik olması ve kaliteli yapımların ortaya çıkması için tv sektöründe uzun yıllar çalışmış deneyimli kadrosu ile büyük bir özveri ile çalışmaktadır.


Sinema sektörüne de 2015 yılında giren Endemol Shine Türkiye sinema filmi projeleriyle de sektöre yeni bir soluk getirecek.